Dünyanın dönüş hızını neden hissetmiyoruz ?

Dünyanın dönüş hızını neden hissetmiyoruz ?

Üzerinde yaşadığımız gezegen olan Dünya aralıksız kendi ekseni etrafında 465 metre (saatte 1674 km) hızda dönüş yapmaktadır. Peki Dünyanın dönüş hızını neden hissetmiyoruz ?

Dünya, kendi ekseni etrafında dönüşünü 24 saatte tamamlar. Buna gün denir. Güneş’in etrafında dönüşünü ise 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna da 1 yıl denir.

Dünya Ekvator’da saatte 1670, Türkiye’de ise 800 kilometre hızla dönmektedir. Buna rağmen dünyanın döndüğü hissedilmez.

Düzenli bir çizgide ilerleyen bir tren ya da uçakta  kemerinizi çıkartıp düz bir koridor da yürümeniz ya da düz bir tuvalete girdiğinizde hareketsiz kaldığınızda ya hızınızı anlamak için dışarıya bakarsınız ya da bulutları izlersiniz.Dünya, güneş çevresinde aynı hızda daima devam ettiği sürece biz yolcu dünya ise kamyon ya da uçak görevini görecektir.Bu hız ölçümü örneği dünyanın etrafımızda nasıl döndüğünü gösterecek en açık şekilde anlamanızı sağlayacak bir örnektir.

Dünya’nın dönüşünü hissetmememiz’in bir diğer sebebi ise dönüşün açısal olarak aşırı yavaş olmasıdır. Fakat Dünya’nın yarıçapı (merkezden, bizim üzerinde bulunduğumuz dış kabuğun mesafesi) çok büyük olduğu için, 1600 km/h gibi bir hızla dönmemiz gerekiyormuş gibi düşünürüz. Halbuki yukarıda açıkladığımız örneklerden dolayı , bu tam olarak böyle değildir. Ayrıca, dediğimiz gibi,  Dünya’nın kendi etrafında 1 saniyede sadece 0.00416666654 derece döner (1 tam dönüş 360 derecedir). Bu da 1 saatte 15 derece civarı eder. Bu da, muhtemelen şu anda baktığınız bilgisayar ekranının bir kenarından, diğer kenarına kafanızı 1 saatte çevirmenize eşdeğer bir hızdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın