Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Dünyada 2 binin üzerinde dil konuşulmakta olup bu dillerin sadece 300’ü aktif olarak kullanılmaktadır.Bizde bu yazımızda Dünyada en çok konuşulan 10 dil hangileridir ele alacağız.

Dil, düşünce, duygu ve güdüleri, doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak bildirmeye yarayan herhangi bir anlatım aracıdır. Bir başka deyişle insan vücudunun vazgeçilmez bir fonksiyonu olan dil, bebekliğimizde hayatta kalmamızı sağlarken erişkinliğimizde istediklerimizi elde etmek, başkaları ile iletişim kurmak, eğlenmek amacıyla kullandıgimız bir araçtır.

Toplumsal düzlemde baktığımızda dil, insanlar arasında anlasmayı sağlayan ortak bir bağdır.

Dünyada çok sayıda dil mevcuttur. Ülkelere göre, yaşam tarzlarına göre, gelenek ve göreneklerine göre diller farklılıklar gösterir. Peki bu dillerden hangileri en yoğun biçimde kullanılıyor?

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

1 Mandarin (1 milyar 51 milyon) (Çin, Malezya, Tayvan) : Çin’de yaşayan Hanlıların konuştuğu dillerin tümüne verilen addır. Çin-Tibet dil ailesine dahil iki koldan birini oluşturmaktadır. Bunlar Sinitik diller olarak da adlandırılır.

2 İngilizce (510 milyon) : Batı Cermen dillerine ait, İngiltere kökenli bir dildir. Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, Birleşik Krallık, İrlanda Cumhuriyeti, Kanada ve Yeni Zelanda’da yaşayanların çoğunun anadilidir

3 Hintçe (490 milyon) (Kuzey ve Orta Hindistan) : Genellikle Hindistan’ın kuzey, merkez ve batısında konuşulan bu dil, Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. İngilizce’nin ve 22 diğer yerel dilin yanısıra, Hindistan’ın ana dilidir. Pakistan’ın resmi dili Urducaya çok benzemektedir.

4 İspanyolca (425 milyon) (Latin Amerika, İspanya) : Amerika Birleşik Devletleri’nin anayasası bir resmi dil tanımlamamakla birlikte, ülkenin genelinde konuşulan İngilizce’den sonra en çok konuşulan ikinci dil İspanyolca’dır. Ülke içinde anadili İspanyolca olan 42 milyon kişi vardır. Özellikle güney bölgelerinde sadece İspanyolca konuşarak yaşanabilir.

5 Arapça (255 milyon) (Orta doğu, Arabistan, Kuzey Afrika) : Aslen Arap yarımadasına özgün bir dil olmakla beraber 7. yüzyıldan itibaren Arap istilası ile çok geniş bir coğrafyaya yayılmış, İslâm dininin kültürel baskınlığı ile birlikte zaman içinde Irak, Suriye, Önasya, Mısır ve Kuzey Afrika’nın yerel dillerini asimile etmiş ve bu bölgelerin de dili haline gelmiştir.

6 Rusça (254 milyon) (Rusya, Orta Asya):  Slav Dilleri’nden, Avrasya’da yaygın olarak konuşulan bir dil.Rusça, Beyaz Rusça ve Ukraynaca ile birlikte Hint-Avrupa dil ailesi’nin Slav Dilleri grubunun Doğu Slav Dilleri alt grubuna girer. 20. yüzyılda politik açıdan önemli bir dil olan Rusça, Birleşmiş Milletler’in resmi dillerinden biridir

7 Portekizce (218 milyon) (Brezilya, Portekiz) : Latin Amerika’da 186 milyon (nüfusun %51 i) konuşan kişi sayısı ile en yaygın dildir. Hint-Avrupa dil ailesinin İtalo-Keltik altgrubunun Roman Dilleri koluna bağldır. İspanyolcaya çok yakındır

8 Bengal dili (215 milyon): Bangladeş, Doğu Hindistan bölgelerinde konuşulur. 1947 yılında Bengal İngilizler tarafından Batı Bengal (şimdiki Hindistan’ın belli bir bölümü) ve Doğu Bengal (şimdiki Bangladeş) olarak bölünmüştür. Kolkata’nın, Andaman Adaları’nın ve  Bangladeşlinin dilidir.

9 Malay dili (175 milyon) (Endonezya, Malezya) : Malezya, Brunei ve Singapur’un resmî dilidir. Tayland, Filipinler ,Endonezya gibi ülkelerde yaşayan Malezyalılar tarafından da konuşulmaktadır. Doğu Timor’da geçerli bir dildir.

10 Fransızca 130 milyon (Fransa, Kanada, Batı Afrika, Orta Afrika) : Hint-Avrupa dillerinden, Fransa ve Fransız uygarlığını benimsemiş ve Fransız sömürgesi ülkelerde kullanılan dildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın