Dünya Bankası Nedir, Görevleri Nelerdir?

Dünya Bankası Nedir, Görevleri Nelerdir?

Bu yazımızda Dünya Bankası hakkında bilgiler verecek ve Dünya Bankası nedir ve görevleri nbelerdir sorularını cevaplayacağız.

Dünya Bankası Nedir?

Dünya Bankası, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında kurulup Birleşmiş Milletler’in özer kuruluşları arasında yer alarak gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisine entegrasyonu için kredi sağlayan bir uluslararası kuruluştur.

Günümüzde dünya devletlerinin 185’i Banka üyesidir. Bunlardan 11’i, Banka sermayesinin % 55’ine sahiptir. Türkiye’nin sermayedeki payı ve oy gücü %0,5 düzeyindedir. Dünya Bankası gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için dünyanın en büyük finansman ve bilgi kaynaklarından biridir. Esas odağı, en yoksul insanlara ve en yoksul ülkelere yardım etmektir. Mali kaynaklarını, personelini ve geniş deneyimini, gelişmekte olan ülkelerin; yoksulluğu azaltması, ekonomik büyümeyi artırması ve yaşam kalitelerini yükseltmesine yardım etmek için kullanır.

Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası veya IBRD, orta gelirli ülkelere kredi ve kalkınma yardımı sağlar. IBRD kendi fonlarının çoğunu uluslararası sermaye piyasalarında tahvil satışı yoluyla elde eder.

Dünya Bankasının Görevleri Nelerdir?

1 Küresel bilgi birikiminden tüm dünyanın faydalanmasını sağlamak,

2 Kredi krizleri, iklim değişikliği gibi olaylarda tüm sorunlara çare olmak,

3 Hazırladığı kalkınma programları ile gelişmekte olan ülkelere hizmet vermek,

4 Savaşta olan ülkelere çözüm önerileri getirmek,

5 Ülke için devamlı büyüme sağlamak,

6 Fakir ülkelerdeki yoksulluk oranını azaltmak.

Dünya Bankası’nı Meydana Getiren Gruplar

Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD): IBRD, 1945 yılında kurulmuştur. Devletlerin garantörlüğünde ülkelere borç finans sağlar.

Uluslararası Finans Kurumu (IFC): IFC, 1956 yılında gelişmekte olan ülkelerin özel sektörlerini teşvik etmek için kurulmuştur.

Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA): IDA, düşüncesi 1958 yılında ortaya çıkmıştır. 1960 yılında ise resmen kurulmuştur. Düşük faiz, uzun vadeli ve uygun şartlarda kredi vermeyi amaçlayarak kurulmuştur.

Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA): MIGA, çalışmalarına 1988 yılında başlamıştır. Amacı ise gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bazı problemlerden ötürü ticari olmayan bu risklere karşı ülkeleri korumaktır.

Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi (ICSID): ICSID, Yatırımcılar ve hükümetler arasında meydana gelebilecek olan anlaşmazlıkların çözümünü sağlar. Ayrıca bu amaca yönelik alt yapılar hazırlayarak, yatırım yapılmasının artmasını amaçlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın