Drone Uçurma Kuralları Nelerdir ?

Drone Uçurma Kuralları Nelerdir ?

Merhaba. Son zamanlarda oldukça popüler olan Drone’lar hakkında bir yazı hazırladık. Yazımızda Drone uçurma kuralları, Drone kayıt ettirme ve Drone’ların uçuşuna yasak olan bölgeleri anlatacağız.

Öncelikle İnsansız Hava Aracı (İHA) olarak bilinen Drone nedir ne işe yarar, Drone çeşitleri ve Drone alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir buradaki yazımıza tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Drone Uçurma Kuralları Nelerdir ?

Türkiye’de drone uçuşları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ nün talimatları doğrultusunda gerçekleşmektedir. Öncelikli olarak drone ağırlığı 500 gramdan fazla ise mutlaka Sivil Havacılık sistemine kaydettirmek gerekiyor.

Drone kayıtları dronenun ağırlığına göre değişiyor.

Ağırlıklarına göre, 500gr ve 4 kg arası iha0, 4 kg ve 25 kg arası iha1, 25 kg ve 150 kg arası iha2, 150kg ve üstü iha3 olarak sınıflandırılmıştır.

500 gramdan daha hafif bir Drone aldıysanız bu kayıt işlemini yaptırmanıza gerek yok. Ancak uçuş yasağı bölgelere dikkat etmekte fayda var. Kayıt gerektirmeyen bir Drone sahibi olmanız uçuş yasaklarından muaf olacağınız anlamına gelmiyor.

Hangi Drone’lar Kayıt Ettirilmeli?

SHGM’den lisanslı satıcıdan alınan İHA’lardan iha0 ve iha1 sınıfındaki İHA’lar SHGM’nin online sistemi üzerinden iha kaydı yaptırmak zorundadır. Bunun için, ithalatı gerçekleştiren ve satışı yapan firma TC kimlik no’nuzu sisteme girerek İHA’yı size devretmeli ve siz de sistem üzerinden bu devri kendi üzerinize kabul etmelisiniz.

Yurtdışından Getirilen Drone’lar Nasıl Kayıt Ettirilir ?

Eğer iha0 ve iha1 kategorisine dahil olan İHA’lardan birisini yurdışında satın aldıysanız, detaylı bilgilerini sisteme girerek üç gün içerisinde kayıt ettirmek zorundasınız. Bu bilgiler; İHA’nın üreticisi, marka ve modeli, seri numarası, üretim yeri ve tarihi, maksimum kalkış ağırlığı, İHA sahibinin TC kimlik numarası, adresi ve iletişim bilgileri ve adli sicil kaydı.

Drone Uçuşa Yasak Bölgeler

Dronlar sisteme kayıt ettirilse bile bazı bölgelerde uçuşlar izne tabii olduğu için dikkat edilmesi gerekiyor.  Eğer bu yasaklara uyulmazsa ceza alınabiliyor. Drone sahibine yönetmeliğe göre uygulanan karar kapsamında ceza veriliyor.

Bununla birlikte bazı valilik ve belediyelerde kendi yetkileri içinde uçuş yasağı koyabiliyorlar. Bu yüzden Drone kullanırken kayıtlı bir cihazınız olsa bile uçuş yasağının olmadığı bölgeleri seçmeniz gerekiyor.

  • Havalimanlarının pistlerinin 5 deniz mili (yaklaşık 9 kilometre) çevresinde,
  • Heliport, heliped, hava parkı, SHGM resmi internet sitesinde yayınlanmış olan denize iniş/kalkış alarlarının 5 deniz mili (9 kilometre) yarıçarpı sahasında,
  • Kalabalık yerleşim sahaları üzerinde,
  • Türkiye AIP’si ENR 5.1 bölümünde yer alan “Yasak, tahditli ve tehlikeli sahalarda”,
  • Askeri binalar ve tesisler, cezaevi, akaryakıt depoları ve istasyonları, silah/fişek fabrika ve depoları gibi kritik yapı, tesis ve varlıkların çevresinde,
  • NOTAM ile ilan edilen sahalarda,
  • Mülki İdare Amirliklerinin yasakladığı alanlarda ve saatlerde.

Bu konuda İstanbul Valiliğinin İnsansız Hava Araçları İçin Uçuşa Yasak Bölgeler yazısına bakabilirsiniz. Burada detaylı olarak Drone uçuşuna yasak bölgeler belirtilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın