Doğalgazın içindeki Kimyasal Bileşikler

Doğalgazın içindeki Kimyasal Bileşikler

Doğalgaz nedir, yapısı ve özellikleri ve avantajları nelerdir, doğalgazın içindeki kimyasal bileşikler nelerdir?

Doğalgaz yanıcı,kokusuz,renksiz ve havadan hafif bir gazdır.

Metan,etan,propan azot ve az miktarda karbondioksit gazlarının birleşiminden meydana gelen bir enerji türüdür. Doğalgaz doğada bağımsız yataklarda,petrol yataklarının üstünde yada civarında bulunur.

Doğalgaz hidrokarbonların karışımından meydana gelen bir gazdır. Çoğunlukla metan ihtiva eder. Çıktığı yere göre metan dışındaki diğer hidrokarbonlar da az miktarda bulunabilir. Yine çıktığı yere göre karbondioksit,azot ve kükürtlü hidrojen de içerebilir. Havadan hafif olan doğalgaz basınç altında sıvılaştırılabilir,depolanabilir.

Doğalgaz,konutlarda ısıtma ve soğutma,sıcak su elde etme ve pişirmede kullanılırken,küçük sanayi atölye ve fırınlarda üretim amaçlı olarak kullanılır.

Cam ve kiremit imalatında da yararlanılan doğalgaz,tekstil sektörü için de önemli bir enerji kaynağıdır. Ayrıca Türkiye’nin elektrik ihtiyacının küçümsenemeyecek bir kısmı doğalgazla çalışan santrallerden üretilmektedir.

Türkiye’de doğal gazın varlığı 1970 yılında Kırklareli Kurumlar Bölgesi’nde tespit edilerek 1976 yılında Pınarhisar Çimento Fabrikası’nda kullanılmaya başlandı. 1975 yılında Mardin Çamurlu sahasında bulunan doğal gaz, 1982 yılında Mardin Çimento Fabrikası’na verildi. Kaynaklardaki rezervlerin sınırlı olması tüketimin genişlemesini önledi.

Doğalgazın Avantajları

  • Doğalgaz zehirsiz, külsüz, havadan hafif ve dumansız bir yakıttır. Şehirde yaşadığımız çevre kirliliğinin önlenmesi yolunda çok ciddi avantajlar sunmaktadır.
  • Doğalgaz verimli ve ekonomik bir yakıttır. Standartlara uyulduğunda ekonomik yakılabilen bir gazdır.
  • Doğalgaz çok amaçlı kullanıma sahip bir yakıttır. Konutlarda ısınma, yemek pişirme ve sıcak su elde etmek amacıyla kullanılmaktadır.
  • Doğalgaz temiz bir yakıt olduğundan cihazların arıza ihtimali, bakım ve işletme giderleri çok düşüktür.
  • Modern doğalgaz kazanları üstün otomatik kontrol sistemlerine sahip olduklarından, bu tür kazanların kullanılması hâlinde emekten tasarruf ve yüksek konfor sağlanmaktadır.

Doğalgazın içindeki Kimyasal Bileşikler

doğalgazın özellikleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın