Doğalgaz nedir, nasıl çıkarılır?

Doğalgaz nedir, nasıl çıkarılır?

Bu yazımızda en temiz ve güvenli yakıt türlerinden olan doğalgaz nedir, nasıl çıkarılır ve doğalgaz evlere nasıl gelir gibi soruları cevaplandıracağız.

Doğalgaz Nedir?

Bir petrol türevi olan doğal gaz, yerkabuğunun içindeki fosil kaynaklı bir çeşit yanıcı gaz karışımıdır. Metan gazı (CH4), etan (C2H6), propan (C3H8) ve bütan (C4H10) gazlarından oluşur. İçeriğinde az miktarda karbondioksit (CO2), azot (N2), helyum(He) ve hidrojen sülfür (H2S) de bulunur.

Doğalgaz yerin altından çıkarılan bir yakıt türüdür. Çoğu zaman yerin altında tek başına yer alsa da bazı durumlarda petrol ile birlikte de olduğu görülmektedir. Bu gaz kayaçların içerisinde yer alır.

Doğalgaz Nasıl Çıkarılır?

Doğalgazın çıkarılabilmesi için öncelikle doğalgaz kaynağının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu gaz yeraltında yer alan kayaçların içerisinde bulunan çatlaklarda ve mikroskobik gözeneklerde yer almaktadır. Bu gazın bulunması bir mühendislik çalışması gerekmektedir. Gaz arama çalışmaları genellikle petrol mühendisleri ve jeofizik mühendisleri tarafından gerçekleştirilir.

Belirli bir alanda doğalgazın olduğu yapılan çalışmalar ile sadece kısmen belirlenir. Yani ilgili alanda gazın gerçekten olup olmadığının tespit edilmesi için sondaj yapılmalıdır. Sondaj yapıldıktan sonra gaz rezervinin miktarı ve kalitesi gibi konularda net bilgiler verilebilir. Doğalgazın yer aldığı alana sondaj yapıldıktan sonra kayalardan sızan doğalgaz çeşitli pompa düzenekleriyle üretim kuyularına alınır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi doğalgaz üretim kuyusundayken içerisinde ağır metaller yer alır. Kullanılabilir duruma getirilebilmesi için bu ağır metallerden arındırılması gerekmektedir.

Doğalgaz çıkarıldıktan sonra üretim alanlarına sevk edilir ve bu aşamada devreye üretim mühendisleri girer. Ayrıştırma gibi işlemler üretim mühendislerinin kontrolünde gerçekleştirilir. Doğalgaz çıkarmak için yüklü bir yatırım yapılmaktadır. Yerin binlerce metre altına ulaşıp gaza almak sizlerin de bildiğiniz gibi detaylı çalışmaları gerektirmektedir. Sondaj sonrasında rezervin yetersiz olarak tespit edilmesi tüm çalışmaların ziyan olması anlamına gelir. Bu yüzden birçok ülke bir alanda gerçekten de yüksek oranda doğalgaz olduğuna inanmadığı müddetçe ülke ekonomisine zarar vermemek adına sondaj çalışmaları yapmaz.

Ülkemizde Doğalgaz çıkarılan yerler

Türkiye’de doğalgaz çıkarılan yerler arasında İstanbul, Edirne, Adıyaman, Tekirdağ, Mardin, Kırklareli ve Düzce gibi yerler bulunmaktadır.

Doğalgaz Evlere Nasıl Ulaşır?

Boru hattı taşımacılığı 19.yüzyılın sonlarında Vladimir Shukhov ve Branobel kardeşlerin sahibi olduğu şirket tarafından başlatılmıştır. Bu taşımacılığın enerji kullanımında bir devrim niteliğinde olduğu söylenebilir. Çünkü bu taşımacılık sanayi ve ulaşım gibi alanlarda petrol ve doğalgazın kullanılabilmesini sağlamıştır. Bu durum sadece sanayi ve ulaşım açısından faydalı olmamış, enerji kaynaklarının borular yoluyla evlere kadar ulaşabilmesini sağlamıştır. Rusya, Orta Asya, İran ve Azerbaycan gibi bölgelerden çıkarılan doğalgaz Türkiye’ye de bu sistemler üzerinden ulaşmaktadır.

Bu yazımızda en temiz ve güvenli yakıt türlerinden olan doğalgaz nedir, nasıl çıkarılır ve doğalgaz evlere nasıl gelir gibi sorulara cevap verdik.

Kaynak: bilgitimi.com/dogalgaz-nedir-nasil-cikarilir.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın