Diş Sararmasının 5 Nedeni

Diş Sararmasının 5 Nedeni

Herkes inci gibi dişlere sahip olmak ister. Dişleriniz hızla sararıyorsa bunun bazı nedenleri olabilir. İşte diş sararmasının 5 nedeni.

Diş Sararmasının 5 Nedeni

Diş Bakımı Yapmama

Diş sararmasının meydana gelmesinin en önemli nedeni aslında diş bakımının yani ağız hijyeninin tam anlamı ile yapılmamasından kaynaklanan diş üzerindeki plak oluşumlarıdır.

Gün içerisinde yemiş olduğunuz yemek artıkları dişlerde kalmak sureti ile diş aralarında yemek atıklarının oluşmasına neden olur. Ağız bakımı sağlanamayan dişlerde bakteri plağı oluşur. Şayet bu aşamada bakteri plakları temizlenmez ise diş taşı sorunu meydana gelir ve bu aşamada hekim müdahalesine ihtiyaç duyulur.

Genetik Etkenler

Diş sararmasındaki bir diğer etkende genetiktir. Bu durumda diş mineleri hem ince hem de zayıftır. Bu durum ise dişlerin olduklarından çok daha sarı bir şekilde görünmesine neden olur.

Genetik nedenler yüzünden dişlerde sararma durumu varsa mutlaka doktor gözetiminde diş beyazlatma uygulanmalıdır.

Antibiyotik Kullanımı

Yıl içerisinde çok fazla antibiyotik kullanımı yapılmışsa bu dişlerde sararmaya yol açar. Bu yüzden yıl içerisinde sadece gereği kadar antibiyotik kullanılmalıdır ve gereksiz kullanımdan kaçınılmalıdır.

Beslenme Alışkanlıkları

Bilhassa çok sık bir şekilde tüketilen kola ya da soda gibi asitli içecekler ile kahve ve çay türündeki içecekler diş minelerinde hasara neden olarak diş sararmalarına neden olur. Bu yüzden de eğer mümkünse bu tür içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız diş minelerine ve buna bağlı olarak da diş plaklarının oluşmasına yardımcı olacaktır.

Sigara Kullanımı

Sürekli olarak sigara tüketilmesi dişlerde sararmaya neden olabilir. Bu sağlık açısından uygun olmayan zararlı genellikle maddeler diş minelerine yapışmak sureti ile dişlerin sararmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden de  sigarayı bırakmak şarttır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın