Diş Sararması Neden Olur, Nasıl Geçer ?

Diş Sararması Neden Olur, Nasıl Geçer ?

Estetik ve sağlık açısından diş bakımı çok önemlidir. Sararan dişler birçok kişi için gündelik yaşamda rahatlığı engelleyen bir problemdir. Peki Diş sararması neden olur, nasıl geçer ?

Bembeyaz dişlerle gülümsemek kişinin hem kendisini iyi hissetmesi , hem de öz güveni açısından oldukça önemlidir.  Özgüven sahibi şık gülümsemeleri engelleyen diş sararması kişileri konuşurken dahi iki kere düşündüren önemli bir estetik kusurdur.

Diş Sararması Neden Olur ?

Diş minesi en kalın haliyle doğal olarak beyazdır. Ne yazık ki, aşındıkça şeffaflaşır ve dişin altındaki “dentin” denen bir sonraki kaplama gözükmeye başlar.

Dişinizdeki bu dentin tabakası, doğal olarak mine kaplamasından daha sarı tondadır. Böylece mine tabakası inceldikçe dişleriniz daha sarı gözükür. Bu yüzden daha yaşlı insanların nispeten daha sarı dişleri vardır. Zaman geçtikçe, beyaz koruyucu kaplama daha fazla aşınır.

Diş sararmasının en önemli nedenlerinin başında ağız ve dişlerde gerekli hijyen ortamının sağlanamaması gelmektedir. Gün içerisinde sadece sabahları ve gün sonunda dişleri fırçalamak, sararma probleminin ortaya çıkması için yeterlidir. Çünkü yemek sonrasında diş tabakası üzerinde saatlerce kalan artıklar, dişlerde sararmanın meydana gelmesi için yeterli koşulları sağlamaktadır.

Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması diş üzerine yapışan gıdaların ve dişlerin arasında kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi açısından çok önemlidir. Dişlerin sürekli olarak gün içinde özellikle yemeklerden sonra fırçalanmaması durumunda zaman içinde dişlerin sararması, diş çürükleri ve diş eti problemleriyle karşılaşma olasılığı çok yüksektir.

Dişleri sarartan diğer etkenlerin başında çay, kahve, sigara tüketimi gibi maddeler geliyor. Ayrıca kullanılan şekerli yiyecekler ve içecekler dişler üzerinde plak oluşumunu sağlar. Kahve, kola gibi içeriğinde yüksek derecede şeker ve asit barındıran içeceklerin fazla tüketilmesi diş sararmalarına sebep olur. Plaklar temizlenmez ise, dişlerin sararmasına neden olur.

Diş Sararması Nasıl Geçer ?

  • Diş sararmasının önüne geçebilmeniz için yeme – içme alışkanlıklarınıza dikkat etmenizin dışında, düzenli ve doğru diş temizliği yapmak ve yine düzenli olarak uzman bir diş hekimi kontrolünden geçmek en önemli koşulların başında gelmektedir. Ancak bazı doğal yöntemlerle de dişlerinizdeki sararmayı engelleyebilir, hatta eskisinden daha beyaz bir görünüme kavuşabilirsiniz;
  • 1 çay kaşığı karbonat, 2 damla zeytinyağı ve yarım limonun suyundan oluşan bir kür meydana getirip, diş fırçanızı bu küre batırdıktan sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
  • Fesleğen de dişlerin beyazlatılmasında oldukça etkili bir bitkidir. Günde birkaç fesleğen yaprağını çiğneyerek veya bu yaprakları kuruttuktan sonra diş macununuza katarak kullanabilirsiniz.
  • Portakal kabuğunun iç kısmı ile akşamları dişlerinizi fırçalamanız diş sarılığının önüne geçebileceği gibi ağız ve diş çevresindeki mikropların da arındırılmasını sağlayacaktır. Portakal kabuğunu kurutup toz haline getirdikten sonra tıpkı fesleğen yaprağında olduğu gibi diş macunu ile birlikte de kullanabilirsiniz.
  • Muz kabuğu da diş beyazlatmada etkili yöntemlerden bir diğeridir. Muz kabuğu ile dişlerinizi ortalama 15 dakika avduktan sonra, diş macunu ile dişlerinizi fırçalamanız etkili sonuçlar verecektir.
  • Malik asit içermesi nedeniyle çilek de diş beyazlatmada oldukça etkilidir. Birkaç çileği ezerek hamur haline getirmenizin ardından içerisine biraz da karbonat ekleyerek, ortaya çıkan hamuru dişlerinize uygulayabilir, sonrasında ise ağzınızı su ile durulayabilirsiniz.
  • Karbonat ve tuz karışımı da diş sarılığının önüne geçilmesinde etkili bir diğer yöntemdir. Tuz, içerisinde barındırdığı granüller ile diş üzerindenki katmanların kaldırılmasını sağlayacaktır.

Uyarı : Bu yazıda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve sadece bilgi amaçlıdır. Hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın