Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Ağız bakımı denilince ilk olarak aklımıza diş bakımı ve diş temizliği gelmektedir. Fakat diş ile beraber dilin temizliği de oldukça önemlidir. Peki Dil temizliği nasıl yapılır?

Ağzımız vücutta en çok bakterinin bulunduğu yerdir. Bu bakterilerin büyük kısmı ise dilimizde bulunur. Ancak pek çok insan dil temizliği için zaman ayırmaz. Gündelik hayatımızda dil temizliği de diş yüzeylerinin temizlenmesi kadar ağız sağlığının korunması ve ağız kokusunun ortadan kaldırılması açısından önemlidir.

Sağlıklı bir ağız, diş ve dil için, düzenli olarak yapılan diş ve dil temizliği son derece önemlidir.

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Uzmanlara göre, günde en az 1 defa olsa dahi, dil temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Dil temizlemede hedef, dilin dışarıya çıkarılarak arkadan öne dil sırtının da dilin ucu gibi pembe olmasını sağlayacak şekilde iki üç kere sıyrılarak plak çıkmayacak kadar temizlenmeye çalışmasıdır.

Dil temizliği nasıl yapılır
Dil Temizliği

1 Dilinizi olabildiğince dışarı çıkarın.

2 Dilinizi aynada inceleyin. Bakteri tabakası kolaylıkla görülebilecek beyaz bir katman şeklindedir. Özellikle bu tabakayı hedef alın ve bu bölgeyi daha dikkatli temizleyin.

3 Dil temizleme aletini dilinize yerleştirin, en çok etkilenen bölgeyi hedef alın.

4 Dilinize fazla bastırmadan aleti yavaşça dil kökünüzden dil ucunuza doğru çekin. Ancak çok fazla bastırmayın zira dilinizde hasara yol açabilirsiniz.

5 Temizleyiciyi dilinizin ucundan çekip alın ve ağzınızdan çıkarın.

6 Temizleme aletini akan suya tutun ve ölü tabakayı temizlemek için sudan geçirin.

7 Bu işlemi hiç bakteri tabakası (beyaz görünümlü tabaka) kalmayana dek tekrarlayın.

8 Son hamle olarak anti bakteriyel özelliği bulunan, iyi kalitede bir ağız gargarası ile ağzınızı çalkalayın. Gargara seçerken alkollü olanları pek tercih etmeyin çünkü ağzınızı kurutabilir.

Dil temizleyiciler; ağız, burun, geniz, üst ve alt solunum yollarını buluşmadan korumak için dilde biriken mikrobiyal film tabakasını mekanik olarak temizlemek amacıyla üretilmiş olan araçlardır. Birçoğu plastik malzemelerden üretilmiş olan dil temizleyiciler akan suyun altında rahatça temizlendikleri için kullanım ömürleri oldukça uzun olup ekonomik ve pratik birer çözüm aracıdırlar. Dil temizleyici ile dil temizliği kişisel bakımından kazanılması gereken bir alışkanlıktır.

Günümüzde diş fırçası üretimi yapan birçok firma diş fırçalarının üzerine dili temizlemek için de çeşitli eklemeler yapmıştır. Almış olduğunuz diş fırçalarını inceleyecek olursanız fırçanın hemen arka yüzünde belirli bir pürüzlüğe sahip bir yüzeyin olduğunu göreceksiniz. İşte bu yüzey dili temizlemek için tasarlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın