Coca Cola satışı yasak olan Ülkeler

Coca Cola satışı yasak olan Ülkeler

Dünyanın en popüler ve en çok tüketilen içeceği olan Coca-Cola’nın satılamadığı yerlerde var. İşte Coca Cola satışı yasak olan Ülkeler!

Coca-Cola, 1886 yılında Eczacı Dr. John Pemberton tarafından ferahlatıcı bir içecek olarak üretilmiş.1886’da Amerikalı bir eczacı olan John Pemberton, morfin bağımlılığına çare ararken “French Wine Coca” isimli bir şurup buldu. Kısa bir süre sonra Georgia Eyaleti’nde koka şarabı ve alkol yasaklandığı için ürünlerini piyasadan çekmek zorunda kaldı. Birkaç deneyden sonra koka yaprağından kokain ve koladan kafein elde ederek oluşturduğu bir içecek meydana getirdi. Bu içecek, piyasada büyük bir ilgi gördü.

Dr. John Pemberton’ın muhasebecisi Frank Robinson, 2 C harfinin yan yana ve reklam faaliyetlerinde estetik duracağını düşünerek bu yeni içeceğe Coca-Cola adını önermiş. Robinson aynı zamanda bu yeni ürünün kendine özgü etkili ve çarpıcı bir stilinin de olmasını arzu etmiş. İşte böyle bir vizyonla ortaya çıkan Coca-Cola logosu tüm zamanların beğenisini toplayarak herhangi bir değişikliğe uğramadan günümüze kadar ulaşmış.

Peki Coca Cola hangi ülkelerde satılmıyor ?

Coca Cola satışı yasak olan Ülkeler

Coca-Cola Kuzey Kore ve Küba’da satılmıyor. Peki neden ?

Uluslararası ticari yaptırımlar nedeni ile Küba ve Kuzey Kore’de satılmamaktadır.

Küba hükumeti, 6 Ağustos 1960’ta özellikle Amerikan şirketlerine ait yabancı varlıkların sahip olduğu bütün varlıkları millileştirdi. Bunun sonucundaki yaptırımlar nedeniyle Coca-Cola, 1960’ların başında Küba’da satışını durdurdu ve bir daha geri dönmedi. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri, Küba Cumhuriyeti’ne karşı finansal, ekonomik ve ticari bir ambargoya sahip. Bu nedenle, Coca-Cola dahil hiçbir Amerikan firmasının Küba ile ticaret yapmasına izin verilmemektedir.

ABD, 1950’lerde Kuzey Kore’ye ticari yaptırımlar uyguladı ve Kuzey Korelilerin 1980’lerde Güney Kore’yi bombalamasının ardından yaptırımları sıkılaştırdı. Kuzey Kore ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticaret 1950’den 2008’e, 1917 Düşman Yasası ile yapılan ticaret kapsamında sınırlandırıldı. Halen, çeşitli devletler nükleer programlarından dolayı Kuzey Kore’ye yaptırım uygulamaktadırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın