Çarpım Tablosu Ezberleme Nasıl Yapılır ?

Çarpım Tablosu Ezberleme Nasıl Yapılır ?

Çarpım tablosu, ilkokul eğitiminin ilk yıllarında öğretilmeye başlayan ve matematiksel işlemleri kolaylaştıran bir tablodur. Peki Çarpım Tablosu Ezberleme Nasıl Yapılır ?

Bu tabloda 1’den 10’a kadar olan sayıların birbirleri ile çarpımlarının sonucu sıralama halinde belirlenmiştir ve bu tablo ezberlenerek matematiksel işlemlerde kolaylık sağlanır.

Bireylerin çarpım tablosunu en uygun yaşlarda ezberlemesi gerekir. Erken yaşta öğrenilen her bilgi kalıcı olmaktadır. Bu bilgi ilköğretimden itibaren tüm eğitim yaşamında gereklidir. Ancak çarpım tablosu ezberleme çocuklara ilk aşamada biraz zor gelebilir. Bunun kolay öğrenilmesi için çeşitli yöntemler ileri sürülmüştür.

Çarpım Tablosu Ezberleme Nasıl Yapılır ?

Çarpım Tablosu Ezberleme Nasıl Yapılır ? 1

Yazarak Öğrenme

Bu yöntem sadece çarpım tablosu için geçerli değil her ne öğreniyorsak geçerli olan bir yöntemdir. İnsan sürekli yazdığı şeyi bir süre sonra öğrenmeye ve ezberlemeye başlar. Bilinçaltına biriken bu bilgiler zamanı geldiğinde oradan çağırılır ve hemen hesap yapılır.

Pratik Öğrenme

Örneğin 9’lardan örnek verecek olursak: 1’er eksilterek gitmeliyiz yani, 9×2= 18 dir. 9’dan 1 eksiltmiş oluruz. Sonra ki sayı da 8’den 1 eksilteceğiz yani: 9×3 = 27. Sonra ki sayıdan yani 7’den de 1 eksilteceğiz: 9×4 = 36 kısacası şu şekilde : 9-18- 27-36- 45-54- 63-72- 81-90 buradan bakarsanız bir önceki ve bir sonraki sayılar hep birbirinden bir eksik bir fazla. Basamaklar artarken 1’er sayı da eksilir. 8’ler de 2 şer sayı, 7’ler de 3’er, 6’lar da 4 er sayı iner. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir.

Çarpım Tablosu Tekerlemeleri

Özellikle küçük yaştaki çocuklara bir şeyi öğretirken en çok kullanılan yöntem, çarpım tablosu oyunu, şarkılar ya da tekerlemelerdir. 1’den 10’a kadar temel çarpım tablosunu öğrenmek için tekerlemeler kullanmak, çocuğun sıkılmadan öğrenmesini sağlayacaktır. 2’lerin çarpımını öğrenmek isteyen bir çocuk için en çok söylenen tekerleme şu şekildedir;

  • 1 x 2 = 2: Nerde eldivenimin teki
  • 2 x 2 = 4: Kedinin üzerini ört
  • 3 x 2 = 6: Çok güzel kahvaltı
  • 4 x 2 = 8: Kahvaltıda bal yeriz
  • 5 x 2 = 10: Sapsarı limon
  • 6 x 2 = 12: Böyle de yapılmaz ki
  • 7 x 2 = 14: Üşümeden üstünü ört
  • 8 x 2 = 16: En güzel yemektir mantı
  • 9 x 2 = 18: Dolapta kereviz
  • 10 x 2 = 20: Arkadaşlarım geldi mi?
Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın