Buzullar Erirse Dünyamıza Ne Olur?

Buzullar Erirse Dünyamıza Ne Olur?

Küresel ısınma sayesinde buzullarda ciddi bir erime meydana gelmektedir. Buzulların erimesi ile ilgili bir çok felaket senaryosuda üretilmekte. Peki buzullar erirse Dünyamıza ne olur?

Etrafı dik ve büyük yamaçlar ile çevrili olan çukur bölgelere dolan kar birikintileri, yüksek basınç ve sıkışma ile birlikte donarak kalıplara dönüşür ve buzullaşma meydana gelir.

Girişte de belirttiğimiz gibi küresel ısınma buzullarda ciddi bir erimenin ortaya çıkmasına neden oluyor. Eğer küresel ısınmanın önüne geçilmezse buzullar eridiğinden dolayı su seviyesinde artış olacak ve dünyanın birçok karası sular altında kalacak.

Buzullar Erirse Dünyamıza Ne Olur?

Grönland ve Antartika dahil, Dünya’nın %10’u buzullarla kaplıdır. Bu da yaklaşık 15 milyon km²’ lik bir alana denk geliyor. Ayrıca buzullar dünyadaki tatlı suların % 98,5’ini oluşturuyor.

Eğer buzullar erirse dünyadaki tatlı suların büyük bir kısmı okyanus ve denizdeki tuzlu sulara karışacak. Kıtalar üzerinde ise ciddi değişiklikler meydana gelecektir.

Kuzey Amerika Kıtası

Küresel ısınma sonucu Kuzey Amerika Kıtası’nda tüm Atlantik, Florida ve Körfez Sahilleri kaybolacak. San Francisco tepeleri, su seviyesi yükseleceği için bir ada kümesine, Central Valley ise dev bir koya dönüşecek. Kaliforniya Körfezi, San Diego’yu aşarak kuzeye kadar uzanacak.

Güney Amerika Kıtası

Kuzeydeki Amazon Havzası ve güneydeki Paraguay Havzası Atlantik’in birer körfezi olacak. Buenos Aires şehri, Uruguay kıyıları ve Paraguay’ın birçok kısmı yok olacak.

Afrika Kıtası

Afrika diğer kıtalara göre daha az etkilenecek. Fakat yükselen sıcaklıklar sonucunda birçok bölgesi yaşanmaz hale gelecek.

Avrupa Kıtası

Avrupa’yı tam bir felaket bekliyor. Binlerce yıl boyunca Hollanda sular altında kalacak. Danimarka’nın birçoğu ortadan kaybolacak. Ayrıca Akdeniz’in yükselen seviyesi Karadeniz ve Hazar Denizi’nin de seviyesini yükseltecek.

Asya Kıtası

Bangladeş’in tamamı ve kıyı Hindistan sular altında kalacak. Bu durum yaklaşık 160 milyon insanı etkileyecek. 600 milyon Çinlinin yaşadığı toprakları sel basacak. Mekong Deltası yok olacak. Kamboçya’nın Kardamom Dağları adalar kümesine dönüşecek.

Avustralya Kıtası

Avustralya çöllerinin ortasında büyük bir deniz oluşacak. Avustralyalıların yaklaşık %80’nin yaşadığı kıyı kesimleri yok olacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın