Bumerang nedir, nasıl atılır?

Bumerang nedir, nasıl atılır?

Bu yazımızda bumeranglar hakkında bilgiler verecek, bumerang nedir, türleri nelerdir ve bumerang nasıl atılır sorularını cevaplandıracağız.

Bumerang nedir?

Bumerang denince, atıldığında atana geri dönen kıvrık bir sopaya benzeyen bir alet akla gelir. Aslında bumerangları tarihi açıdan baktığımızda geçmişi binlerce yıl öncesine dayanıyor.

Başlangıçta avlanmak amacıyla silah olarak kullanılan bumeranglar atıldıklarında geri dönmüyordu. Yapılarındaki ani hızlanma sayesinde avcılıkta kullanılıyordu. Yıllar geçtikçe atıldığı noktaya geri dönen bumeranglar spor ve hobi amaçlı kullanılmaya başladı. Bumerangların, kendilerine has eğimli bir şekilleri vardır. Genellikle iki kanadın birleşiminden oluşurlar.

Bumerang,kendine özgü bir şekli olan eğimli ve genelde iki kanadın birleşmesi ile oluşan bir yapıya sahiptir.Bu kanatlar bir yüzü düz bir yüzü kavisli olacak şekilde uçak kanadıyla aynı yapıya sahiptirler.Hareket ettiğinde kavisli olan kısımdan geçen hava düz taraftan geçen havaya göre daha fazladır.

Uçaklarında havada kalmasını sağlayan kuvvet budur.Bu kuvvete kaldırma kuvveti denir.Bumerangın kanatlarının kenarları, bir kanatta sivri kenar dışa bakarken diğer tarafta iç kısma bakmaktadır.

Bumerang Türleri

2 tür Bumerang vardır.

1 Geri dönemeyen bumerang: Savaşta ve avcılıkta geri dönemeyen bumerang tipi kullanılır. Geri dönemeyen türü daha ağır, uzun ve düzgün yapılıdır. Uzunluğu genellikle 70-110 cm, ağırlığı 350-800 gr kadardır. Fırlatıldığı noktaya doğru saatte 120 km’ye ulaşabilen bir hızla düz bir doğrultuda, kendi etrafından dönerek gider.

2 Geri dönebilen bumerang: Geçmişte yerli halklar çocuklarını eğitmek için geri dönebilen bumeranglar kullanmıştır. Günümüzde ise gösteri amaçlı ve oyuncak olarak kullanımı devam etmektedir. Geri dönebilen bumeranglar genellikle V biçimli görünüme sahiptir. Uzunluğu 70-90 cm, ağırlığı 350-600 gr civarıdır. Kenarlarında eğim sayesinde fırlatıldığında saatte 90 km hıza ulaşarak ilerler ve bir süre sonra yükselmeye ve daire çizerek atıldığı tarafa doğru geri döner.

Bumerang Nasıl Atılır?

Bumerangın geri dönebilmesi için doğru atılması ve hava koşullarının uygun olması gerekir. Yanlış tutulan, yanlış fırlatılan bumerang geri dönmez.

Rüzgar çok şiddetliyse veya rüzgar yönü yanlış hesaplanırsa bumerang geri dönmez. Bumerang, iç açısı fırlatılacak yöne doğru bakacak şekilde, düz tarafı avuç içine gelecek şekilde ayarlanıp en uç noktasından tutulur. Fırlatacak kolun dirseği omuz hizasını geçecek kadar yükseğe kaldırılmalı ve yaklaşık 75-80 derecelik bir açı ile tutulur. Rüzgarın geldiği yöne doğru atış yapılır.

Atış hızı rüzgarın şiddetine göre ayarlanmalıdır. Rüzgar hafifse, yavaş ve orta şiddetli bir atışta bumerang geri dönüş yapabilir. Rüzgar orta şiddetteyse, orta veya güçlü bir atışla bumerang geri dönebilir. Rüzgar şiddetliyse atış ne kadar hızlı yapılırsa yapılsın geri dönmesi çok düşük bir ihtimaldir.

Bumerang nedir, nasıl atılır?
Bumerang nasıl atılır?
Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın