Bodrum evleri neden çatısız ve renkleri mavi beyazdır?

Bodrum evleri neden çatısız ve renkleri mavi beyazdır?

Bodrum deyince deniz güneşin yanında iki katlı beyaz renkte, mavi pencereleri olan evler gelir insanın aklına. Peki Bodrum evleri neden çatısız ve renkleri mavi beyazdır?

1974 yılındaki imar planlarına göre iki katlı yapılan ve beyaz renge boyanan Bodrum evleri, begonvil çiçekleriyle kaplı çevresi, mavi boyalı kapı ve pencereleriyle adından söz ettiriyor.

Bodrum evleri neden çatısız ?

Bodrum’daki yapılaşma genel olarak dört değişik ev türüyle anlatılabilir:

1- Musandıralı Ev: En küçük plan tipidir. Dikdörtgen bir tabana oturur. Dikdörtgenin kısa kenarı çatıda kullanılacak ahşap kirişlerin boyuna göre ayarlanır. Duvarlar yığma taş olup, köşe taşları kilitlenecek şekilde işlenmiştir. Genelde toprak harç kullanılarak örülmüştür. Duvar kalınlıkları 50 cm’dir. Dış ölçü olarak dikdörtgenin kısa kenarı 4,20-4,60 m, uzun kenarı; 6,50-7,50 m’dir. Giriş kapısı, dikdörtgenin uzun kenarıının yaklaşık 1/3’ündedir.

2- Sakız Türü Ev: Orta ölçekli plan tipidir. Genelde musandıralı ev tipine benzer özellikler gösterir; Ancak kitle dış boyutları kısa kenarda; 4,20-5,00m, uzun kenarda; 6,50-8,00m’dir. Giriş uzun kenarın ortasından olup, taşlıkla aynı kattadır. Girişte genişliği 1,50-2,00m olan bir hol vardır. Holün sağında ve solunda iki oda
bulunur.

3- Kule Ev: En eski yapı tiplerindendir. Daha çok varsıllığı temsil eden 4.00-5.00m civarında kare bir tabana oturan yapılardır.

4- Levanten Ev: Genellikle varsılların ya da yabancıların oturduğu yapıladır. Genel özellikleri sakız evlerle aynıdır. Ancak kitle dış boyutları kısa kenarda; 4,50-5,00m,uzun kenarda; 8,00-10,00 m’dir.

Bodrum evlerinin renkleri neden mavi beyazdır?

Her sezon başında evlerini ve iş yerlerini beyaza boyatan Bodrumlular, kapı, pencere ve kapı eşiklerini maviye boyuyor.

Bütün Akdeniz mimarisinde eskiden beri tercih edilen mavi ve beyaz renklerin, Akdeniz bölgesinde yaşayan tehlikeli akrepleri kovduğu söylenmektedir. Akrepler mavi rengi ateş olarak algıladıkları için evlere giremiyorlar.

Evlerde beyaz boyanın tercih edilmesinde ise sıcak havalarda daha serin olmasını sağlamak olarak açıklanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın