Bibliyoterapi Nedir ?

Bibliyoterapi Nedir ?

Yazımızda Bibliyoterapi nedir sorusunu cevaplayarak Bibliyoterapi aşamaları ve Bibliyoterapi örneklerine yer vereceğiz.

Bibliyoterapi Nedir ?

Bibliyoterapi, doğru zamanda, doğru bireyle, doğru kitabı buluşturarak kişinin duygusal sorunların anlaşılabilmesinde, yaşama uyum sorunlarının ele alınmasında ve kişinin içinde bulunduğu gelişim dönemlerine özgü gereksinimlerini tanıyabilmelerinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Bibliyoterapi, genellikle yetişkinlerde yazma terapisi ile çocuklarda ise oyun terapisi ile birlikte uygulanır.

Bibliyoterapi’nin Amacı Nedir ?

Bibliyoterapide amaç kişilerin yaşadıkları her ne ise, bu konuda yalnız olmadıklarını hatırlatmak, bir çok kişinin aynı veya benzer sorunlarla karşılaştığı gerçeğini direk olarak anlatmaktır.

Yaşanılan ve dayatılan sorunlarda kişilerin yaratıcı güçlerinin devreye girmesini ve farklı çözüm yollarıyla sorun sistemini devreden çıkarmaktır. Çözüme gidilecek yollar sabit değil, farklı yollarla çözülmesi zor gelen sorunların üstesinden gelebilmeyi öğrenmektir.

Hayatta sizin dışınızda var olan ve yaşayan bir dünya var, siz o dünyada hak ettiğiniz şekilde yaşayabilme ortamını kendiniz için hazırlamalısınız. Doğru bir benlik kavramı gelişmesi konusunda duyarlılığınızı açabilmenize rehber olacaktır. Sorunlarınızı doğru ifade edebilme, konuları saptırmadan özgün ve özgür iradeyle tartışabilme yeteneğinizi geliştirmek. En önemlisi kişilerin kendilerini doğru tanıyabilmesi, bu konudaki yorumlama gücünü geliştirebilmesidir.

Bibliyoterapi Aşamaları Nelerdir?

Bibliyoterapinin başarıya ulaşabilmesi için tüm aşamaların başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Bu alanda çalışmalar yapan kişiler bibliyoterapi aşamalarını özdeşim ve yansıtma, arınma temizlenme ve rahatlama, iç görü ve bütünleşme şeklinde tanımlamaktadır. Bibliyoterapi evreleri özellikle doğru kitap seçimi yapıldığı zaman başarıya ulaşmaktadır. Bu yüzden terapistlik yapan kişinin sorunu iyi bir şekilde kavradıktan sonra doğru kitap seçimi yapması önemlidir. Yanlış kitap seçimi yapılacak olursa bibliyoterapi aşamaları kesinlikle başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Birçok psikolojik problem insanların kendi ruh halini iyi bir şekilde tanımıyor olmasından dolayı ortaya çıkar. Bibliyoterapi sayesinde insanların ruh halini daha iyi bir şekilde anlaması sağlanmaktadır. Kişi kendi ruh halinin nasıl olduğunu iyi bir şekilde kavradıktan sonra problemler ile daha etkili bir şekilde mücadele edebilir. Ayrıca bu kitaplar içeriği sayesinde okuyucunun kişisel gelişimine ve iletişim kabiliyetinin gelişimine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

Bibliyoterapi kitapları kişilerin sorunları ile tekrardan yüz yüze gelmesini sağlar. Normalde düz bir mantık çerçevesinden hayata bakan kişiler kitap içerisinde daha farklı bakış açılarına rastlar ve bunları kendi duygu durumlarına uyarlayarak yaşamış oldukları duygusal problemlerin ortadan kalkmasını sağlarlar. Bazen basit bir problemi ortadan kaldırmak için basit bir adım atılması gerekebilir ancak birçoğumuz bu basit adımın ne olduğunu görmeyiz. Bu yüzden çaresizlik havası oluşturarak iç dünyamıza kapanır. Oysa bu tarz kitaplar bizlere atılması gereken o basit adımlar hakkında bilgi vermektedir. Bu yüzden aşılmayacak problemlerin olmadığını ancak atılacak adımların neler olduğunu gösteren kılavuzlara ihtiyaç duyduğumuzu söyleyebiliriz. İşte bu evrede de karşımıza bibliyoterapi çıkmaktadır.

Bibliyoterapi Örnekleri

Bibliyoterapi herkesin dünyayı kendi iç dünyasına göre tanımlamasını sağlamak adına geliştirilmiş bir yöntem olduğu için bibliyoterapi örneklerine göz atıldığında birden fazla insandan ve bunların yapmış oldukları farklı tanımlamalardan bahsedilir. Bu doğrultuda sizlere güzel bir bibliyoterapi örneğini sunmak istiyoruz.

Ayşe ile Hasan’ın 3 kız çocuğu vardı. Akraba evliliği yaptıklarından dolayı 3 kız çocuk da doğuştan kördü. Bu kız çocukları zaman içerisinde büyüdüler ve çevresini tanımak adına mücadele vermeye başladılar. Evleri eşya bakımından çok azdı çünkü bu aile ciddi anlamda fakirdi. Babaları bu durumdan üzüntü yaşamamaları için sürekli olarak pembe hayaller kurmalarını sağlardı. Bir gün 3 kız kardeş bir araya geldi ve odanın içerisinde duran bir sehpayı tanımlamaya çalıştı. En küçük kardeş sehpaya dokunduğunda bunun pembe renkli tahtadan bir at olduğunu düşündü. Ortanca kardeş sehpaya dokunduktan sonra bunun gelen ağır misafirler için tasarlanmış bir koltuk olduğunu söyledi. En büyük kardeş sehpaya dokunduktan sonra bunun ancak büyük bir müzik kutusu olabileceğini söyledi. Bu olaydan yola çıktığımızda aslında etrafımızdaki güzellikleri kendi düş dünyamızda oluşturduğumuzu söyleyebiliriz. Yani siz iyi düşüncelerde olduğunuz müddetçe etrafınızda yer alan şeyler de her daim güzel ve iyi olacaktır.

Bu sizlere aktarmış olduğumuz bibliyoterapi örneği bile eminiz sizlerin içinde bir duygusal kıpırtının olmasını sağlamıştır. Kelimelerin gücüne inandığımızdan dolayı aşılmayan duygusal problemleri aşmak için kesinlikle bibliyoterapi yönteminden yararlanmalıdır. Kitapların gücüne tanık olduğunuz zaman sizlerde bu mucizevi tadın peşini kesinlikle bırakmayacaksınız ve iç dünyanızın pozitif anlamda geliştiğini göreceksiniz.

Yazımızda Bibliyoterapi hakkında bilgi vererek, Bibliyoterapi aşamaları ve Bibliyoterapi örneklerini ele aldık.

Kaynak: bilgitimi.com/bibliyoterapi-nedir.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın