Beden Dili Nedir?

Beden Dili Nedir?

İnsanlar arasında iletişimde en etkili faktör beden dilidir. Peki beden dili nedir ve beden dili hareketleri ve anlamları nelerdir

Diksiyon ve ya doğru konuşma gibi teknikleri önemi kadar beden dilinin de bir o kadar önemi var.

Beden Dili Nedir?

Beden dili; vücut duruşu, jestler, mimikler, yüz ifadeleri ve göz hareketlerinden oluşan zihinsel ve fiziksel faaliyetlerle desteklenen “Sözel olmayan İletişim” şeklidir.

Beden dili, bir canlı varlığın mimikleriyle, jestleriyle ve vücut hareketleri ile sözel olmayan iletişim biçimidir.  Kullandığınız beden dili, beden dili okuma teknikleri ile kim olduğunuz hakkında alıcıya bir takım mesajlar verebilir.

Beden dili hareketleri ve anlamları bir çok ülkeye göre farklılıklar gösterebilirken, aynı zamanda evrensel bir beden dilinden de bahsedebiliriz. Salt evrensellikle ya da kültürle değişen beden dilinin yanı sıra bir de toplumsal cinsiyetimizle alakalı bir beden dili var.

Beden Dili Oluşturan Öğeler

  1. Yüz mimik hareketleri,
  2. Göz ve kaşların hareketleri,
  3. Vücudun duruş şekli ve ya hareket biçimi,
  4. Ellerin duruşu ve hareketleri
  5. Ayakların duruşu ve hareketleri,
  6. Karşı tarafla olan mesafenin,
  7. Jestler,

İletişime geçtiğiniz kişiyle göz iletişiminizde çok önemli bir rolü vardır. Göz iletişimi beden dilini oluşturan öğelerin arasında önemli bir yer almaktadır.

Beden Dili Hareketleri Ve Anlamları

Çok Fazla Yakınlaşmak :  Eğer bir kişiye bir adımdan fazla yaklaşırsanız bu ona çok büyük saygısızlık yaptığınız anlamına gelir ve sizinle aynı ortamda vakit geçirmek istemeyebilir.

Kapatılmış Yumruklar  : Bir ortamdan sıkıldığınızda kapadığınız kollarınız gibi kapattığınız yumruklarınız ortamdaki kişilere saygısızlık ve ortamdan gerginlik duyduğunuzu anlatır.

El Ucuyla Zayıf Tokalaşmalar : Kişiden tamamen güven ve otorite eksikliğini göstermektedir. Tokalaşma her zaman özgüveni belli eder. Tokalaşmanın sıkı olduğuna dikkat edin.

Karşıdaki Kişiye Kaşları Çatık Bakmak : Karşınızdaki kişiye kızar gibi bakmanız sohbetinizin negatif gitmesine sebep olacaktır. Gülümseyen insan her zaman pozitif iletişimin habercisidir.

Göz temasının Dominant Olması :Konuşurken aşağı bakmak güven eksikliğini veya içe dönüklüğü temsil edebilir.Devamlı göz teması diğer yandan güven, liderlik, güç ve zekilik belirtir. Direk, sürekli göz teması olmadan iletişim kurmak mümkün olduğu gibi tam bir ihmal de profesyonel ilişkilerinizde negatif etkilere neden olacaktır.

Saçlarınızla Oynamak veya onu Düzeltmek : Bu vücut dili sizi endişeli, fazla enerji dolu, içine kapanık ve dikkati dağınık gösterir.

Biriyle konuşurken Saate Bakmak : Beden dili ile saygısızlık nasıl yapılır diye sorsanız işte bu saygısızlığın, sabırsızlığın ve şişmiş egonun açık sinyalleridir. O insanla konuşmaktan daha iyi işleriniz olduğunu ve onları bırakmayı merakla beklediğinizi gösteren bir mesaj gönderir.

Bıkkın bir Duruş : Sıkıldığınızı ve olduğunuz yerde hiç olmak istemediğinizi gösterir. Patronunuza hiçbir zaman “neden seni dinlemek zorunda olduğumu anlamıyorum” demezsiniz ama eğer bu şekilde kambur ve gevşek davranırsanız (siz davranmak zorunda değilsiniz) beden dili bunu sizin için yüksek sesle ve açık şekilde anlatır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın