Balıklar Uyur mu?

Balıklar Uyur mu?

Akvaryum sahibi olup, balık besleyenlerin meraklı sorusudur balıklar uyur mu sorusu. Canlılar gün içerisinde yaptıkları eylemler sonucunda enerji harcarlar ve metabolizma yorgun düşer, bu durumda eski enerjinin tekrar sağlanabilmesi için dinlenmek gerekir. Bizde dinlenme halini uyuyarak geçiririz.

Hayvanlar veya diğer canlıların her birinin dinlenmeye ihtiyaçları vardır, karada yaşayan hayvanlar veya denizde yaşayan hayvanlar, dinlenmeden yaşayamazlar. Fakat tüm hayvanların fizyolojik durumu birbirinden farklı olduğu için dinlenme şekli de farklıdır.

Yaşamlarını su içerisinde sürdüren balıkların uyuması, beslenmesi, su içmesi gibi pek çok konu her zaman ilgi çekmiştir. Kimileri balıkların suyun dibine yatıp uyuduğunu, kimileri de uyumadıklarını söyler. Peki hiç merak ettiniz mi balıklar gerçekten uyur mu, uyuyorsa bu nasıl olur?

Balıklar Uyur mu?

Balıkların göz kapağı olmadığından gözlerini bizim gibi kapatmaları mümkün değildir. Dolayısıyla gözlerini hep açık gördüğümüzden onları uyumuyorlar zannedebiliriz.  Gözlerin açık olması kesinlikle uyumadıkları anlamına gelmez çünkü balıklar gözleri açık bir şekilde uyuyup dinlenmektedir.

Balıklar genellikle metabolizma hızlarını düşürüp bir köşede hareketsiz kalarak vücutlarını dinlendirirler. Balıkların uykusu üzerinde araştırma yapan uzmanlar bu uyku türüne pasif uyuma demektedir. Dinlenme esnasında görüş yetisinin düştüğünü ve buna paralel olarak balıkların uyuduğunu söyleyen uzmanlar da bulunmaktadır.

Bazı balık türleri geceleri bazı balık türleri ise gündüzleri daha fazla hareketli olur. Gündüz aşırı derecede hareketli olan balık türleri gece vakti geldiği zaman bir kuytu köşeye geçerek hareketsiz kalırlar. İşte tam bu esnada metabolizma hızları aşırı derecede düşer ve bedenleri dinlendirirler. Pasif uyku türü olan bu uyku türünü gece hareket halinde olan balık türleri gündüzleri yapmaktadır. Aynı gece dinlenen balıklarda olduğu gibi gündüzleri bir köşeye çekilip uzun süre hareketsiz kalarak pasif uyku haline geçerek vücutlarını dinlendirirler.

Balıkların ne kadar uyuyacağı; hangi türe mensup olduklarına, ne kadar hareketli olduklarına ve diğer çevresel faktörlere bağlıdır. Örneğin akvaryumunuzu gece lambası gibi kullanıyorsanız, balıklarınız uyumak için fırsat bulamayacaktır. Üreme döneminde ve yavrularının bakımını üstlenen ebeveynlerde uyku süresi azalacaktır.

Bazen uyudukları halde balıklarınızı uyanık zannedebilirsiniz, çünkü hala yüzüyorlardır. Çoğu balık solungaçlarından yeterince suyu geçirebilmek, yani vücudunun ihtiyaç duyduğu oksijeni sudan alabilmek için uyurken de hareket etmek zorundadır. Tabi küçük balıkların solungaçlarını zaman zaman hareket ettirmesi yeterli olacaktır.

Umarız balıklar uyur mu sorusunun cevabınız yazımızda bulmuşsunuzdur.

Kaynak: bilgitimi.com/baliklar-uyur-mu.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın