Ay ve Güneşin Aynı Anda Görülmesi Neden Olur ?

Ay ve Güneşin Aynı Anda Görülmesi Neden Olur ?

Niçin Ay’ı bazen gündüzde görürüz, Ay ve Güneşin aynı anda görülmesi neden olur merak ettiniz mi?

Gökyüzündeki bir cismin görülebilmesini sağlayan şey -diğer tüm nesnelerde olduğu gibi- o nesneden bize ulaşan ışıktır. Bu nesnelerden bize ulaşan ışığın miktarı arttıkça görülebilmeleri kolaylaşır.

Ay ve Güneşin Aynı Anda Görülmesi Neden Olur ?

Ay sadece geceleri ortaya çıkabilir diye bir durum yoktur. Ay ve yıldızlar aslında normal şartlarda gündüz vakti de gökyüzündedir ancak güneşin yaymış olduğu ışık ay ve yıldızların ışığından baskın olduğu için bizler gündüz vakti ay ve yıldızı göremeyiz.Güneş ışınları gündüz saatlerinde o kadar kuvvetli olarak yeryüzüne düşmektedir ki bu gökyüzü cisimlerini görmemiz pekte mümkün olmamaktadır.

Ay gün içinde eğer güneşten ışığı tam anlamıyla alabilirse insanlar tarafından görünebilir bir hal alır. Ay tam bir yansıtıcı olduğu için görünmeside aldığı ışığa bağlıdır. Ay üzeri aslında bir asfalt gibidir fakat aldığı ışık sonucunda ise bu koyu renkten uzaklaşarak yeni bir hal alır. Ayrıca diğer yıldızlara nazaran daha yakın olduğu için daha büyük görünmektedir.

Gün ışığının yoğun olduğu anlarda gökyüzündeki yıldızları göremesekte bize daha yakın olan Ayı farkedebiliriz. Geceye göre parlaklığı çok az olan ay yine de fark edilmek için yeterli ışığa sahip olmaktadır. Aynı zamanda bir başka gökyüzü elemanı olan Venüste yien gündüz saatlerinde sorunsuz bir şekilde görülebilir.

Gün bitip gece başladığında ise Güneş bir ampül görevi yaparken ay ise bir ayna görevini üstlenmektedir. Ampülü göremediğimiz zaman aynadan yansayan görüntüyü görmemiz mümkün olmaktadır. Bu da gece olan olayların aslında kıse bir özetidir. Gündüz ise hem aynayı hemde aynaya ışık gönderen ampül yani güneşi görmemzi mümkün olacaktır. Aynı zamanda ayın bize bakan yüzü aydınlıkken diğer arka yüzü karanlıktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın