Aspirin Nasıl Yapılır ?

Aspirin Nasıl Yapılır ?

Ağzı kesici ve ateş düşürücü olarak kullandığımız Aspirin nasıl yapılır, aspirin laboratuvarda nasıl elde edilir merak ettiniz mi?

Aspirin veya diğer adıyla asetilsalisilik asit (kısaca ASA), genellikle hafif ağrı ve sızılar için kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Ayrıca kan seyreltici etkisi vardır ve kalp krizine karşı koruma sağlaması amacıyla uzun dönem az dozaj kullanılır. Aşırı dozda kullanımı yüzünden her yıl yüzlerce kişi ölümcül etkilere maruz kalsa da, genel olarak aspirinin faydalı bir ilaç olduğu kabul edilir.

Aspirinin hastalıkları engellemedeki rolü bir 50 yıl boyunca anlaşılamamıştır. 1950 yılında Amerikalı pratisyen Dr. Craven, 6 yıl boyunca günlük aspirin alan 8000 erkek hastanın hiçbirinin kalp krizi geçirmediğini fark ederek hastalarına kalp krizi riskini azaltmak için günlük aspirin önermiştir (ancak FDA aspirinin bu amaçlı kullanımını 1988’e kadar onaylamamıştır). 1970’lerin başında Sir John Vane ve ark. Ağrı kesici etkisini göstererek Nobel ödülü almışlardır.

Aspirinin Faydaları

Şimdi gelin Aspirin’in diğer faydalarına bir bakalım.

 • Ağrı kesici bir ilaç olan Aspirin, özellikle baş ağrıları ve diş ağrıları için etkilidir.
 • Siyatik ve romatizma ağrılarına iyi gelir.
 • Kalp krizi ve felci önlediği tespit edilmiştir.
 • Kadınların regl dönemlerindeki ağrıları azaltmada kullanılır.
 • Boğaz ağrısı ve migren ataklarında etkilidir.
 • Etkili bir ateş düşürücüdür ve grip, soğuk algınlığı gibi ateşli hastalıklarda kullanılabilir.
 • Kan sulandırıcı özelliği olduğu için kandaki pıhtılaşmayı önlediği bilinmektedir.
 • Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Son yapılan araştırmalarla kolon, meme ve bağırsak kanseri gibi bazı kanser türeleri için etkili olduğu saptanmıştır.
 • Beyin kanamalarının tekrarlanmasını önlediği belirtilmektedir.
 • Ayrıca Aspirin, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların diğer tedavi ilaçları ile birlikte kullanıldığında yumurtalıklardaki kan dolaşım hızını arttırdığı için hamile kalma şanslarını %40 oranında arttırdığı yapılan araştırmalar neticesine tespit edilmiştir.

Aspirin Nasıl Yapılır ?

Şimdi de aspirin laboratuvarda nasıl elde edilir bakalım.

Aspirini elde etmek için iki farklı yöntem kullanılmaktadır.  Bunları sırasıyla sizlere detaylı bir şekilde anlatarak bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım. Asetit ve asetit klorür yöntemleridir. Bu iki yöntemde de nasıl aspirin elde edildiğinden bahsedelim.

Asetit asit ile aspirin elde etmek için laboratuvar ortamında 2 ml salistik asit tartımı çok hassas bir tartı ile ölçeklendirilir.  Sonrasında üzerine 100 ml erlende ilave edilir. Yine aynı şekilde hassas tartı ile 5 ml asetit asit çok hassas bir şekilde salistik asit üzerine ilave edilerek elde edilir. Bu karışımları yaptıktan sonra iyi bir şekilde karıştırılmaktadır.

Karşımım işini başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonraki işlemde erlende elde edilmiş olur. 8 ml yani 2 damla sülfürik asit ilave edilmelidir. Buraya kadar yapılan işlemden sonra ortalama 5 dakika kadar çalkalama süreci başlar. 40 ml su ilave ettikten sonra yaklaşık olarak 2 dakika sürecince buzlu suda bekletilmesi gerekir. Son işlemde ise bu elde edilen karışım süzgeç yardımı ile süzülür. Elde edilen aspirin karşımı ilgili kutulara doldurularak işlem sonlanır.

Asitli klorür ile aspirin elde etme süreci ise ikincil olarak tercih edilen yöntemlerden birisidir. Öncelikle 4,2 gram kuru salistik asit, 5 ml asetil klorür karıştırılır. Bu karışıma 5 damla sülfürik asit ilave edilir. Bu işlemden sonra ortalama 50 derece ısıda yani su havuzunda ısıtma yöntemi uygulanmalıdır. Buradaki ısıtma işlemi bittikten sonra soğutulmaya bırakılmalıdır. Buraya kadar aspirin elde etme karışımını tamamlamış olursunuz. Süzülen aspirine 20 ml su eklenerek tekrardan süzme işlemi uygulanır. Sonrasında ilgili kutulara veya ambalajlara konularak aspirin elde etmenin ikinci yöntemini sağlamış oluruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın