Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) hakkında bilgi

Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) hakkında bilgi

Merhaba. Bu makalemizde Nicola Salvi tarafından 1732 yılında yapımına başlanan Roma Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) hakkında bilgi sunacağız.

Ünlü sanatçı Nicolo Salvi tarafından tasarlanan Trevi Çeşmesi, üç yolun kesişme yerinde inşa edildiği için Trevi adını almıştır. Ayrıca çeşme isminin İtalyanca üç anlamına gelen tre kelimesinden türetildiği fakat Roma’da bulunan üç yer altı su yolunun kesişme yeri olmasından da kaynaklandığı da iddia edilmektedir. İki inanışa göre de inanların bulunduğu Roma’da daha çok tercih edilen ise 3 yolun kesişme yerinde yer almasıdır.

Trevi Çeşmesi’ne Aşk Çeşmesi denmesinin nedeni ise tarih boyunca birçok aşk filmine sahne olmasıdır. When in Rome, To Rome with Love, Roman Holiday, La Dolce Vita, Eat Pray Love, La Grande Bellezza, Ladri Di Biciclette ve Angels And Demons bu filmlerden sadece en birkaçı.

Roma Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)

Aşk Çeşmesi’nin tarihi ise dönemin Roma İmparatoru Augustus zamanına dayanır. Rivayete göre çeşme, askerler ve güzel bir Roma kızı arasında geçen konuşmalar sayesinde günümüze gelmiştir.

Roma’da savaş döneminde yorgunluktan ve susuzluktan bitap düşen askerler, güzel bir kızla karşılaşır ve nereden su bulabileceklerini sorar. Güzelliğiyle büyüleyici olan genç kız, şu an çeşmenin bulunduğu yeri göstererek oradaki toprağı kazmaları durumunda su ile karşılaşacaklarını söyler. Askerler başka bir şanslarının olmadığının farkında olup kızın dediğini pek de inanmasalar da gerçekleştirir. Ve askerler sonuçta suya kavuşurlar. İmparator Augustus’un damadı Agippa akan suyu Vergine su kemeri ile Pantheon\’a kadar ulaştırdığı da yine tarih sayfalarında yer alan bir ayrıntı olarak dikkat çeker.

Aşk Çeşmesi’nde en çok yapılan şeylerden biri de çeşmeye para atmaktır. Bu davranışın da gerçek aşkı bulmak için yapıldığı düşünülse de gerçekanlamı bu şehre tekrar gelebilmektir. Sırtın çeşmeye verilmesiyle sol elle sağ omuz tarafından havuza atılan bozuk para, eğer havuza girerse bu şehre gelecek senelerde tekrar gelineceği anlamına gelir.

Roma Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) Nerede ?

Trevi Çeşmesi(Roma Aşk Çeşmesi), başkent Roma’nın Via Della Muratte Sokağı’nda, küçük bir meydanda bulunur.  52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116 ve 119 numaralı otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Roma Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) Haritası

Roma Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) Haritası

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın