Arı Sokması belirtileri nelerdir, Arı sokmasına ne iyi gelir?

Arı Sokması belirtileri nelerdir, Arı sokmasına ne iyi gelir?

Arı Sokması belirtileri nelerdir, Arı sokması durumunda ne yapmak gerekir,  Arı sokmasına ne iyi gelir, arı sokması nasıl tedavi edilir?

Arı sokması kimileri için son derece tehlikeli olabileceği gibi, kimileri için ise herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Arı sokması durumunda eğer kişinin alerjisi bulunuyorsa son derece ölümcül sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Arı zehri asidik yapıda bir madde olup enzim ve proteinler içerir. Arı soktuktan sonra iğnesi koparak deride kalır. İğnesi kopan arı tekrar sokamaz ve birkaç gün içinde ölür. Yaban arıları ise iğnelerini deride bırakmadıkları için defalarca sokabilirler. Arı zehrinin kokusu diğer arılar tarafından duyulur ve bölgeye başka arılarda hücum eder.

Arı Sokması belirtileri nelerdir?

Belirtiler, arı zehrinin içindeki kimyasal maddelere reaksiyon olarak gelişir.Arının sokması ile birlikte şiddetli ve keskin bir ağrı duyulur. Sokulan yerde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı olur. Birkaç gün içinde belirtiler kaybolur.Az da olsa alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Yaygın kaşıntı, terleme, çarpıntı, tansiyon düşüldüğü, kasılmalar, bilinç kaybı, nefes darlığı ve ölüm görülebilir. Çok sayıda arı sokmasına bağlı olarak zehirlenme ve bazen şoka bağlı ölüm görülebilir.Beyne yakın bölgelerin sokulmasında ise belirtiler daha hızlı ve fazla olur.

Arı sokmalarına karşı alerjisi olan kişilerde belli başlı belirtileri vardır. Genellik arının iğnesine mağdur kalan bölgemizde kızarma başlayıp kaşınmalar hissedilir. Arının zehirinden etkilenen derimizde şişme meydana gelecektir. En belirgin özelliği ise solunum (nefes alma) güçlüğü yaşarız. Karnimizda ağrılar, çarpıntı, kusma ve baygınlıkta gösterebilir.

Arı sokması durumunda ne yapmak gerekir?

1 Arı soktuktan sonra panik yapıp arıyı elinizle sıkarak çıkarmayınız! Arı zehir kesesini sıkmanız durumunda sokulan bölgeye daha çok arı zehirii sevk edilmesine yol açacaktır. Buda o bölgedeki acı hissimizin artmasına sebebiyet verecektir. Bunu tutup çekerek değil, kredi kartı gibi künt kenarlı bir cisimle cildi kazıyarak yapmak tercih edilmelidir.

2 Yara su ve sabunla yıkanır.

3 Buz uygulaması vücudun vereceği alerjik reaksiyonu azaltacaktır.

4 Yara yerine karbonatlı su sürülebilir.

5 Duruma göre ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçları yararlı olabilir.

Arı sokması tedavisi?

Arı sokmasının tedavisi için çeşitli geleneksel yöntemler de vardır. Örneğin, su, sirke ve karbonat karıştırılarak hamur haline getirilir. Bu hamurumsu madde sokulan bölgeye sürülür ve 20 dk boyunca bekletilir. Bu uygulama kaşıntıyı ve acıyı azaltacaktır. Alternatif olarak diş macunu, bal sürmek ve ıslak poşet çay da aynı görevi görür.

Şiddetli alerjik reaksiyon (nefes almada güçlük, boğazın ve dilin şişmesi) yani anafilaksi durumunda ise acilen doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın