Antibiyotik Kullanımında Neler Dikkat Etmeli ?

Antibiyotik Kullanımında Neler Dikkat Etmeli ?

Antibiyotikler hatalıkların tedavisinde kullanılan mucizevi bir ilaçtır. Antibiyotik kullanımında nelere dikkat etmeli, antibiyotik kullanırken nasıl beslenmeli, ne yemeli ne yememeli?

Antibiyotik; mikrobik enfeksiyon, solunum, idrar yolları ve yumurtalık iltihapları, anjin, prostat ve hatta tüberküloz, difteri ve tifo gibi çok ciddi hastalıkların tedavisinde hayat kurtaran, mucizevi bir ilaçtır. Bakterilerin vücudumuzda üremesi, gelişmesi ve etkilerini göstermesi için belirli sürelere ihtiyaçları vardır. Bu yüzdendir ki antibiyotikler belirli saatlerde, atlanmadan içilmelidir.

Antibiyotiklerin kullanımı seneler içinde oldukça yaygınlaşmıştır. Günümüzde antibiyotiklerin sağlamış olduğu yararlar yardımıyla birçok hastalık kısa sürede tedavi edilebilir. Sadece bu ilaçlar; hastalıkları tedavi etme mevzusunda başarıya ulaşmış da olsalar fazla kullanılması yada riskli kişilerin kullanımı durumunda istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Antibiyotik Kullanımında Neler Dikkat Etmeli ?

1 Bazı antibiyotiklerin mideye dokunmaması için tok karnına kullanılması gerekir. Antibiyotiğinizi aç yada tok karnınıza kullanmadan önce mutlaka prospektüsü okuyun ya da bu konuyu eczacınıza danışın.

2 Kötü bakterilere karşı savaşan antibiyotikler, bu esnada iyi bakterileri de yok edebilir. Bu sebeple, bağırsak floranız bozulabileceğinden, kabız ya da ishal olabilirsiniz. Bağırsak sistemindeki yararlı bakterilerin doğal dengesinin korunmasına ve yenilenmesine yardımcı olan probiyotiklerle vücudunuza takviye yapmak, bu durumun büyük ölçüde önüne geçecektir.

3 Antibiyotik kullanırken alkolden uzak durulmalıdır. Alkol almak ilacın etkisini azaltmaz ancak enerjinizi düşüreceğinden hastalıkla mücadelenizi yavaşlatabilir. Ayrıca pek çok antibiyotiğin mide bulantısı, baş dönmesi gibi yan etkileri bulunmaktadır. Alkol kullanımı bu etkileri ikiye katlayarak, size daha çok rahatsızlık verebilir. Bunun yanında alkolle antibiyotiğin aynı zamanda kullanımı, kötü etkileşime sebep olarak, baş ağrısı, kusma ve çarpıntıya neden olabilir.

4 Antibiyotik ve diğer ilaçları kullanırken yan etkilerini okumak büyük önem taşır. Örneğin, menenjiti tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotik, doğum kontrol hapının etkisini azaltabilir. Bu nedenle antibiyotik kullanırken ek korunma yöntemlerinden faydalanılmaktadır.

5 Antibiyotik bağırsaklara zarar verebileceğinden, tetrasiklin grubundakiler hariç, antibiyotik kullanım süresince bol bol yoğurt yenilmesi önerilir. Yoğurtta bulunan süt asidi, bağırsakları korumaktadır.

 

6 Tetrasiklin grubundakiler ise, kalsiyum ile etkileşime girerek pıhtılaşmaya sebep olur ve oluşan kitleler bağırsaklardan kana geçemez. Buna bağlı olarak ilaç bağırsaktan emilmektedir. Bu nedenle, süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünleri ilacı almadan önce ya da aldıktan 2 saat sonra tüketilmemelidir.

7  Antibiyotik kullanırken vücut UV ışınlarına karşı hassaslaştığından, güneş ve solaryumdan olabildiğince uzak durulmalıdır.

 

8 Kullanılan antibiyotiğin faydasını görebilmek için, tam zamanında alınmalıdır. Ayrıca doktorun belirttiği süre boyunca kullanılmalıdır.

 

9  Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

 

10 Bütün antibiyotikler aynı değildir, kötü bakterilerle savaşırken vücudunuza zarar verebilir. Eğer özel bir hassasiyetiniz veya rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Antibiyotik Kullanırken nasıl beslenmeli ?

Bazı gıdaların antibiyotik ile alınmaması önerilir ve bunların arasında mevye ve meyve suları da vardır. Antibiyotik ve meyve tüketimiyle ilgili doktor tavsiyesine başvurmak ilacın etkisi ve hastalığın tedavisi açısından göz ardı edilmemelidir.

Bazı antibiyotikler, özellikle siprofloksazin, tetrasiklin ve doksisiklin içerenler sadece boş mideye alındıklarında tam etki gösterirler. Bu da yemekten iki saat önce veya yemek yedikten iki-dört saat sonra alınmaları gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla meyve de yememek gerekecektir.

Çoğu antibiyotiği meyve suyuyla almak da önerilmez, en doğrusu bolca suyla birlikte almak olacaktır.
Tetrasiklinin dahil olduğu bazı antibiyotikler eğer bol demir içeren gıdalarla alınırsa vücut tarafından iyi bir şekilde emilemezler. Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, erik ve erik suyu demir içerir ve antibiyotikle yakın zamanda tüketildiklerinde ilacın etkisini önemli derecede azaltabilirler. Siprofloksazin gibi bazı antibiyotiklerde ise aynı sorun kalsiyum ile görülür. Bu daha çok süt ve süt ürünlerini ilgilendirse de bazı meyve sularının kalsiyum ile güçlendirildiği unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın