Ana ve Ara Renkler Nelerdir ?

Ana ve Ara Renkler Nelerdir ?

Renk; Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözümüzde oluşturduğu algılamadır. Renklerin koyu ya da açık oluşu ışıkla ilgilidir. Tüm dalga boyları birden aynı anda gözümüze ulaşırsa bunu beyaz, hiç ışık ulaşmazsa siyah olarak algılarız. Bu yazımızda ana ve ara renkler nelerdir ve nasıl oluşurlar anlatacağız.

Renklerin birbiriyle karşıtırılmasıyla birbirinden farklı renkler elde etmek mümkündür. Ana renklerin ikili olarak ve eşit oranlarda karışımından meydana gelen renkler ara renkler ya da yardımcı renkler olarak adlandırılır. Ana ve ara renklerin de birbirleriyle farklı oranlarda karıştırılmasıyla ise milyonlarca değişik renk elde edilebilir.

Yaşamımızın en ana parçalarından biri olan renkler, farklı yollar ile hayatımıza girmişlerdir. Her rengin eşsiz bir macera sonucu gözümüze yansıması gerçekleşir. Renk oluşumu için doğada temel kaynak olarak 3 birim vardır. Bunlar, pigmentler, biyolüminesans ve yapısal renklerdir. Nesnelerin içerisinde bulunan maddeler nedeni ile renkler oluşur. Her bir madde kendi rengini bu şekilde alır.

Ana Renkler Nelerdir?

Ana ve Ara Renkler Nelerdir
Ana Renkler

Doğada tek başlarına yer alan ve karışımlarıyla ara renkleri meydana getiren renklere ana renk denilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda doğada tek başına yer alan 3 farklı ana rengin olduğu tespit edilmiştir ve bu renkler sırasıyla şöyledir.

 • Kırmızı
 • Sarı
 • Mavi

Ara Renkler Nelerdir?

Ana ve Ara Renkler Nelerdir
Ara Renkler

Ana renk olarak nitelendirilen renklerin ikişerli olarak aynı oranlarda karıştırılması sonucunda elde edilen renklere ara renk denilmektedir. Bu renkler ayrıca yardımcı renkler olarak da tanımlanır. Ana ve ara renklerin karıştırılmasıyla çeşitli tonlarda çok sayıda farklı renklerin de elde edilmesi mümkündür. Ara renkler arasında yer alan renkler sırasıyla şu şekildedir.

 • Turuncu
 • Yeşil
 • Mor

Dikkat: birçok kişi tarafından ara renk olarak kabul edilmesine rağmen lacivert ara renkler arasında yer almaz. Mavi ve mor renklerinin karıştırılmasıyla elde edilen lacivert mavinin bir tonu olarak görüldüğünden dolayı bu sınıflamaya dahil edilmemiştir.

Bilgi: bahsi geçen tüm renkler gördüğünüz üzere ana renkleri kaynak alarak meydana gelmektedir. Siyah ve beyaz renklerinde ise farklı bir durum söz konusudur. Bir cisim üzerine gelen güneş ışını tamamen cisim tarafından yutuluyorsa siyah, tamamen cisim tarafından yansıtılıyorsa beyaz renkleri meydana gelir. Siyah ve beyaz renkleri çeşitli renklere katılarak ilgili renklerin açık veya koyu tonları elde edilmektedir. Renk dünyasında siyah ve beyaz renklerin karıştırılmasıyla elde edilen renklere bir solukluk gelmektedir. Bu yüzden siyah ve beyazın yer aldığı renk karışımları renk olarak kabul edilmemektedir. Ayrıca siyah ve beyaz renklerinin karıştırılmasıyla gri renginin elde edildiğini bilmelisiniz. Doğal olarak bu da renk olarak kabul edilmemektedir.

Ara Renkler Nasıl Oluşur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sarı, mavi ve kırmızı ana renklerinin karıştırılmasıyla ara renkler elde edilmektedir. Turuncu, yeşil ve mor ara renkler arasında yer almaktadır. Bu ara renkler eğer eşit oranda karıştırılacak olursa altın rengi elde edilir. Gelin şimdi ara renklerin nasıl meydana geldiğini öğrenelim.

 • Sarı+ mavi= yeşil
 • Sarı+ kırmızı= turuncu
 • Kırmızı+ mavi=lacivert
 • Mavi+çok kırmızı=erguvan
 • Sarı+az mavi=açık yeşil
 • Sarı+az kırmızı=açık turuncu

Kaynak : bilgitimi.com/ana-ve-ara-renkler-nelerdir-nasil-olusur.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın