Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Aracınız çalışmıyor ve akünün boşaldığından şüpheleniyorsanız aracı tekrar çalıştırabilmek için Akü takviyesi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yazımızda aküsü boşalan araç nasıl vurdurulur, akü takviyesi nasıl yapılır anlatacağız.

Akü takviyesi yapmadan önce aracı vurdurma denilen yöntem ile tekrar çalıştırmayı deneyiniz.Yalnız Otomatik vitesli araçlarda vurdurma dediğimiz eylem yapılmaz.

Araç nasıl vurdurulur?

Vurdurma, Manuel vitesli bir aracın itilerek hareket ettirilip, belirli bir hıza ulaştıktan sonra 2. viteste ayağın debriyajdan birkaç kez aniden çekilmesidir.

Zor durumlarda başvurulur ancak araca zarar veren bir uygulamadır. Enjektöre, triger kayışına, katalitik konventöre veya subaplara zarar verme ihtimali olabilir.

Otomatik vites araçlarda vurdurma dediğimiz olayı yapamayız. O  yüzden her otomatik vites araç sahibi akü takviye kablosu edinmelidir.Ne zaman, nerede ihtiyaç olacağı bilinmez. Akü takviye kablosu, iki ayrı kablodan oluşur. Birinin maşası siyah, diğerinin kırmızı olur.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Akü takviye kablolarıyla başka bir aracın aküsünden güç alınarak otomobili çalıştırabiliriz. Ancak akü takviyesi dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Yanlış yapılan bir akü takviyesinde, özellikle enjeksiyonlu otomobillerin elektronik kontrol ünitesinin (arabanın beyni dediğimiz yer) ve çeşitli parçalarının arızalanmasına ve epey yüklü tamir faturasına neden olabilir.

Akü takviyesi yapabilmek için öncelikle her iki araçta bulunan akü başlarının üzerinde bulunan plastk kruyucuları kaldırın.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Çalışmayan aracçtaki akünün pozitif kutup başı (kırmızı uç) ile, çalışan araçtaki akünün pozitif kutup başını, negatif kutup başı (siyah uç) ile negatif kutup başını takviye kablosu yardımıyla paralel bağlanır.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Takviye kablosunun pozitif (+) ucunu (kırmızı) boş akünün pozitif (+) ucuna, diğer ucuysa takviye alınan aracın pozitif (+) ucuna bağlayın. Kablonun negatif (-) ucunu da (siyah) yükleme aküsünün negatif (-) ucuna bağlayın. Siyah kablonun negatif (-) ucunuysa hareket etmeyen metal bir parçaya veya silindir blokuna tutturun.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Kabloların egzoz, pervane gibi hareketli veya sıcak noktalara temas etmemesine dikkat edin.

Daha sonra sağlam akülü arabayı çalıştırın ve rölantide 8-10 dakika bekleyin. (bu sırada boş akülü arabada kontak kapalı)

Yeterince zaman geçtikten sonra sağlam akülü olan arabaya hafifçe gaz vererek devir 2500-3000 devire çıkarın ve bu sırada boş akülü olan araçta kontak çevirin. Eğer yeterince beklediyseniz araç çalışacaktır. Eğer çalışmadıysa kontağı kapatıp bir süre daha bekleyip yeniden çalıştırın. Sonuçta bekleme süresi dolu olan akünün gücüne bağlı (traktör aküsüyle denerseniz beklemek gerekmiyor bile neredeyse)

Aküsü biten arabanın motoru çalıştıktan sonra, şarj kablolarının bağlantılarını hemen çözmeyin Motorun 5 dakika 2000 devirde çalışmasını sağlayın.

Önce boş akülü aracın, daha sonra akü takviyesi aldığınız aracın kablolarını sökebilirsiniz.

Bu işlem sırasında önce negatif (-), sonra da pozitif (+) kablo uçlarını çıkarın.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Akü takviyesi nasıl yapılır resimli anlatım. aküden aküye enerji aktarımının yapılışı aşama aşama numaralandırılarak anlatılmıştır. (Yukarıda)

Akü takviyesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Asla (+) ve (-) kutupları birbirine bağlamayın.

Akü takviyesini alacağınız araçla aracınızın temas etmediğinden emin olun. Araçların birbirine temas etmesi halinde, akü takviye kablolarının artı uçları bağlanır bağlanmaz araçlar üzerinde elektrik akımı oluşur. Bu da tehlikelere sebep olabilir.

Başka bir motordan takviye alındığında, iki aracında gereksiz lamba ve aksesuarlarını kapatmalısınız.

Peki Akü takviyesi zararlı mıdır?

Akü takviyesi işlemi doğru yapılırsa aracınıza  bir zarar vermez.

Yazımızda aküsü biten araç nasıl vurdurulur ve akü takviyesi nasıl yapılır detaylı olarak anlattık.

Kaynak:

makinaegitimi.com/arac-bakimi/aku-takviyesi-nasil-yapilir-resimli.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın