Ağaç Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Ağaç Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Tıpkı insanlar gibi ağaçlarında yaşı vardır. Peki ağaç yaşı nasıl hesaplanır, ağacı kesmeden yaşını hesaplamamız mümkün müdür?

Ağaç Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Ağaçların hayatı gövdelerinde yer alan halkalara kaydedilir ve bu halkalar okunarak, ağaçlar hakkındaki bilgiler elde edilir. Bu olayla uğraşan bilim dalına Dendroknoloji adı verilmektedir.

Ağaçların kök, gövde ve dallarında çeşitli halkalar meydana gelmektedir. Bu halkalar ağacın var olduğundan itibaren ağaçta yer alır ve daire şeklindedir. Ağaçta yer saha bu halkalar sayesinde ağacın yangına, çığa, şiddetli rüzgara veya böcek istilasına uğrayıp uğramadığı anlaşılabilmektedir. Bu halkalar yalnızca gerçekleşen olayları göstermez, hangi tarihte gerçekleştiğini de gösterir.

Ağaç halkalarının oluşumu mevsimlerle ilişkilidir. Mevsimsel farklılıkların bulunduğu kuzey yarıkürede sürekli büyüme olmayıp, ilkbaharla birlikte hızlanır ve  yazın azalır. İşte bu büyüme hızı farklılığı olması nedeniyle ilkbaharda oluşan odun dokuları açık renkte, yazın oluşan odun dokuları, koyu renkte halkalar şeklinde oluşur.

Bu durumda bir açık ve bir koyu renkli halka bir yıllık bir büyüme demektir. Bu halkaların sayısı ağacın yaşını verir.

Halkaların bize sunduğu bilgiler sadece ağacın yaşını vermezler. Bu halkalar;

1 Arkeolojik kalıntıların tarihlenmesinde,

2 Geçmişte oluşan erozyon ve çökelim hızlarının belirlenmesinde,

3 Radyoaktif karbon yoluyla saptanan yaşların doğrulamasında,

4 Önemli orman zararlarının ya da yangınların çıktığı tarihin bulunmasında,

5 Geçmişte oluşan iklim değişikliklerinin ortaya çıkmasında yardımcı olur.

Bazı ağaç türleri çok uzun yıllar yaşarlar. Dünyanın saptanmış en yaşlı ağacı Sierra-Nevada’nın (Kaliforniya-ABD) kuzeybatı yamaçlarında denizden 3275 metre yüksekte yetişmiş olan bir çam ağacıdır.Pinus longaeva 1963-1964 yıllarında yapılan tespitlerle bu ağacın yaklaşık 4900 yıllık olduğu anlaşılmıştı. Bu ağaç günümüzde yaşamamaktadır, insanoğlu’nun acımasızlığından dolayı kesilmiştir.

Ağaç Kesilmeden Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Yaşayan bir ağacın yaşı Artım Burgusu aletiyle bulunur. Artım burgusu; yaşı ölçülecek ağacın gövdesinin yerden 1.30 metre yüksekliğindeki bölgesinde, ağacın gövdesine çevirerek sokulur. Sonra halka kaşığı yardımı ile ağaca zarar vermeden bir yaş halkası çubuğu dışarı alınır. Bu çubuk üzerinden ağacın yıllık halkaları kolayca sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın